ایستگاه قطار مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد یکی از پر رفت و آمدترین ایستگاه های کشور می باشد که در شهر مشهد قرار گرفته و در 25 شهریور 1334 شروع و 4 آبان 1345 افتتاح شده است. بنای ایستگاه قطار مشهد توسط معمار ایرانی آقای حیدر غیابی طراحی شده است و در ظاهر کلی بنا شبیه به بال های فروهر و الهام گرفته از معماری اشکانی تیسفون و ایوان مدائن می باشد.برای آشنایی بیشتر با ایستگاه قطار مشهد و خرید بلیط قطار با تیک تریپ همراه باشید.

برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی مشهد و بهترین هتل های مشهد با ما همراه باشید.

تاریخچه ایستگاه راه آهن مشهد

بعد از به پایان رسیدن خط ریلی جنوب به شمال خیلی قبل تر از سال 1334 ساخت راه آهن مشهد شروع شده و با همکاری آلمانها آغاز شده است و قرار بر این بوده است که در سال 1321 به اتمام برسد، مسیر گرمسار به مشهد در روز 24 اسفند 1316 آغاز و ریل گذاری شده و تا ایستگاه شاهرود تا سال 1320 به اتمام رسیده است اما دقیقا با شروع جنگ جهانی دوم و اوج گرفتن آن و اشغال ایران در آن سال توسط انگلستان و روسیه این پروژه سر وقت به پایان نرسیده و متوقف شده است.پس از ان در سال 1323 در شاهرود با برگزاری مراسمی باشکوه آغاز مجدد کار را جشن گرفته و تا سال 1335 ریلگذاری خط تهران به مشهد تمام شده است و قابل بهره براری بوده است.

معماری ایستگاه راه آهن مشهد

راه آهن مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد یکی از شاخص ترین ساختمان های معماری معاصر در آن زمان بوده و به دستور پهلوی دوم ساخته شده است، و در حال حاضر به عنوان آثار ملی جز فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است و در زمان افتتاح آن گفته شده بزرگترین ایستگاه راه آهن کشور نیز بوده است.

در ابتدای ورودی با نیمه سقفی معلق و عظیم دعوت کنندگی خاص به بنا داده است و سپس با عبور از آرایه ای از ستون ها به سالنی با تاقی مرتفع می رسید و عظمتی را در ذهن مخاطب و بیننده ایجاد می کند که شکوه معماری معاصر را هرچه تمامتر به نمایش می گذارد.زاویه های تاق این ایستگاه با زاویه پل ورسک برابر است و الهام گرفته از معماری اشکانی تیسفون و … می باشد.

دسترسی ایستگاه راه آهن مشهد به دیگر مناطق شهر مشهد

راه آهن مشهد

1) فاصله ایستگاه راه آهن تا حرم حدود 2 الی 3 کیلومتر

2) فاصله ایستگاه راه آهن تا فرودگاه حدود 11 کیلومتر

3) فاصله ایستگاه راه آهن تا پایانه مسافر بری حدود 6 الی 7 کیلومتر

4) خطوط اتوبوسرانی شرکت واحد که در ایستگاه راه آهن مشهد مستقر می باشد که شامل خط 83، خط 79 و خط 29 است.

ایستگاه های خط 83 پایانه راه آهن – پایانه مسافربری : پایانه راه آهن، چهار راه شهدا، چهار راه خسروی، خیابان خاکی، چهار راه لشگر، میدان عدل خمینی، میدان 15 خرداد، پایانه مسافربری

ایستگاه های خط 79 پایانه راه آهن – فرودگاه : پایانه راه آهن، میدان بیت المقدس، میدان بسیج، میدان 15 خرداد، فرودگاه

ایستگاه های خط 29 پایانه راه آهن – پایانه فلسطین : پایانه راه آهن، بلوار کشوری، میدان عبدالمطلب، چهارراه ابوطالب، بلوار کلاهدوز، بلوار سازمان آب، میدان راهنمایی، خیابان فلسطین، پایانه فلسطین

مسیرهای ریلی مشهد ( ورود و خروج )

تهران، نیشابور، نقاب، شاهرود، دامغان، سمنان، ورامین، تهران، کرج، هشتگرد، قزوین، زنجان، میانه، مراغه، تبریز، تاکستان، خراسانک، تربت حیدریه، طبس، احمدآباد، خاتون آباد، سیرجان، بندرعباس، بافق، یزد، محمدیه، کاشان، شهرضا، آباده، اقلید، صفاشهر، شیراز، سبزوار، اسفراین، جوین، سنخواست، آزادور، جاجرم، گرمسار، قم، اراک، اصفهان، بهاباد، مبارکه، زرند، کرمان، بکران، یاتری، ساوه، همدان.

آدرس

آدرس : مشهد، بلوار شهید کشوری، میدان راه آهن، ایستگاه راه آهن مشهد

شماره تلفن : 32004740-051

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید