تالاب استیل آستارا

تالاب استیل یکی از مهمترین تالاب های کشور می باشد که در شهر آستارا و در حاشیه جاده رشت به آستارا واقع شده است، تالاب استیل به دلیل داشتن مناظر زیبا و کوهستانی در کنار جنگل محبوبیت بسیاری میان توریستان و مسافران پیدا کرده است.این تالاب یکی از مناطق نمونه گردشگری و توریستی در شهر آستارا به حساب می آید.برای آشنایی بیشتر با تالاب استیل آستارا با تیک تریپ همراه باشید.

تالاب ها محیطی باویژگی های مشترکی هستند که در میان خشکی و آب بوجود آمده اند، و اکوسیستمی فوق العاده را بوجود آورده اند که ارزش اکولوژیک آن ها 10 برابر جنگل ها و 200 برابر زمین های زراعی می باشد.بطور کلی تالاب ها شامل مرداب ها، خلاش ها، لشاب ها، خلنگزار ها و آب بندان ها می باشند و به دو دسته تالاب های شور یا شیرین تقسیم می شود.

تالاب استیل

تالاب استیل آستارا

همانطور که گفته شد تالاب استیل در شهر آستارا واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی گیلان می باشد، در غرب این تالاب زیبا جنگل های سرسبز و در شرق آن درختان شناور توسکا قرار گرفته است. وسعت تالاب استیل حدود 138 هکتار می باشد و نوع این تالاب از نوع آب شیرین می باشد، منبع آب این تالاب از بارش های باران و چشمه های اطراف آن تامین می شود و حدود 13 متر پایین تر از سطح دریای آزاد قرار گرفته است.

گونه جانوری تالاب استیل

تالاب استیل آستارا

سالانه پرندگانی بسیاری به این تالاب مهاجرت می کنند و از مناطق اروپای مرکزی ، شمال دریای خزر و مناطق قطبی به این تالاب می آیند، دسته ی کمیاب این پرندگان چینگیر نوک سرخ می باشد که هر سال تالاب استیل پذیرای آن ها می باشد.یکی از ویژگی های مهم این تالاب وجود ماهیانی مانند کپور و اردک ماهی می باشد که برای تفریحات ماهیگیران مناسب است.غیر از ماهی و پرندگان جاندارانی دیگری نیز در این تالاب زندگی می کنند، جانورانی مانند موش بزرگ تالابی و انواع مار و لاک پشت ها، بطور کلی تالاب استیل آستارا پذیرای 80 نوع گونه ی گیاهی و جانوری است که برخی از آنها در خطر انقراض می باشند.

منطقه ممنوعه شکار تالاب استیل

تالاب استیل آستارا

تالاب استیل و محوطه ی اطراف آن امروزه منطقه ی شکار ممنوع اعلام شده است و نکته ی قابل توجه این تالاب حرکت درختان توسکا درون تالاب می باشد که ریشه آنها در آب قرار دارند و همواره در حال جابجایی هستند.

تالاب استیل و تاثیر آن بر اقتصاد مردم محلی

با توجه به گزارشات و بررسی های اداره ی کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در سال 1393 در پی بارش های فراوان در اون سال، تالاب استیل به اندازه چشمگیر و قابل توجهی افزایش پیدا کرد و اهمیت بیشتری برای مردم محلی و بر اقتصاد استان گیلان داشته است.در سال 1384 تالاب استیل یکی از 5 منطقه ی نمونه گردشگری گیلان شناخته شده است و تاثیر بسزایی بر رشد اقتصادی استان گیلان داشته است.

مسیر دسترسی تالاب استیل

برای رسیدن به تالاب استیل ابتدا باید به آستارا سفر کنید و از سمت جنوب این شهر حرکت کنید و به جاده آستارا به رشت که رسیدید بعد از طی 5 کیلومتر به تالاب خواهید رسید.

اقامت در تالاب استیل

تالاب استیل آستارا

دور تا دور تالاب استیل جاده کمربندی وجود دارد که از این جاده منظره ایی زیبا می بینید و تعدادی هتل در نزدیکی این جاده و تالاب وجود دارد که علاوه بر اینکه امکانات رفاهی برای مسافران و توریستان فراهم کرده است اما باعث به خطر افتادن زیستگاه های اطراف تالاب و خود تالاب استیل شده است.

بهترین زمان سفر به تالاب استیل

تالاب استیل در همه فصول بازدیدکنندگان خاص خود را دارد اما در فصل پاییز مسافران بیشتری را پذیرا می باشد و جلوه های خاص تری را نشان می دهد.

جاذبه های تالاب استیل

تالاب استیل آستارا

تفریحاتی مانند ماهیگیری و قایق سواری در تالاب برای همه گردشگران فراهم است اما وجود گونه های نادری از پرندگان و مهاجرت آنها در بازه ی زمانی خاص باعث جلب توجه بسیاری از علاقمندان به سوی این تالاب شده است و به جذابیت های تالاب استیل آستارا افزوده است.

آدرس : گیلان، 5 کیلومتری جنوب شهر آستارا، کنار جاده ی اصلی تالش

برای خرید بلیط هواپیما رشت به سامانه جستجوی تیک تریپ مراجعه کنید.

بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید