جنگل راش

جنگل ها مجموعه ایی از درختان کوچک و بزرگ هستند که در کنار یکدیگر مناظر زیبایی را خلق می کنند، برای علاقمندان به فصل پاییز جنگل راش یکی از بهترین مقاصد سفر می باشد.جنگل راش با درختان سر به فلک کشیده و سکوت رمزآلود خود انسان را از هر چیز جدا می کند.این جنگل زیبا یکی از جاهای دیدنی مازندران است، برای آشنایی بیشتر با جنگل راش با تیک تریپ همراه باشید.

جنگل راش مازندران

جنگل-راش مازندران

جنگل راش در استان مازندران و مسیر جاده سوادکوه و روستای سنگده واقع شده است، در روستای سنگده سواد کوه مازندران یکی از منحصر بفرد ترین جنگل های ایران قرار دارد و بسیار مورد علاقه پاییز دوستان قرار گرفته است.

در جنگل راش یا جنگل مرسی سی بخشی از جنگل های هیرکانی و قدیمی وجود دارد که عمر آن ها به 40 میلیون سال پیش و به دوره ی ژوراسیک می رسد.این جنگل مابین روستای سنگده و شهر ساری واقع شده است و از ساری حدود 100 کیلومتر فاصله دارد و یکی از مهمترین منابع درخت راش می باشد که در مناطق کم ارتفاع شمال کشور بسیار نادر و کمیاب است.

مسیر دسترسی

در طی مسیر رسیدن به روستای سنگده با جاده ایی کوهستانی و جنگلی روبرو می شوید که هر چه از طبیعت بکر و زیبای آن صحبت کنیم تماشای آن چیز دیگرست، با رسیدن به روستای سنگده تا ابتدای مسیر پیده روی در جنگل راش جاده ایی خاکی وجود دارد که برای پیمودن آن از ماشین های محلی می توان استفاده کرد.

در مسیر پیاده روی در جنگل درختان بلند قامتی را می بینید که با آرایشی خاص در کتر یکدیگر قرار گرفته اند و زمین زیر این درختان پر است از برگ های سرخ و زرد و پاییز منظره ایی هزار و یک رنگ در مقابلتان می گذارد.

جاذبه ها

جنگل-راش مازندران

جنگل راش با درختانی حدود 40 متر و گاهی وقت ها فرو رفته در مه خود زیبایی و رمزآلودی خاصی به بیننده خود القا می کند که در پاییز و برگ های رنگارنگش زیبایی دو چندانی دارد اما در نزدیکی همین درختان سربه فلک کشیده جاذبه ایی دیگری وجود دارد که در بین آن ها دریاچه شورمست، جنگل ارفع ده، آبشار اوبن و … اشاره کرد که همه ی این جاذبه ها ارزش یکبار دیدن و وقت گذراندن را دارند.

پوشش گیاهی

جنگل-راش مازندران

در سراسر جنگل راش درختان قدیمی بسیاری وجود دارد که از جمله آنها می توان به افرا، سردار یا سرخدار، ملج، راش و توسکا اشاره نمود.در میان تمامی این درختان کهن و ارزشمند درختان راش بسیار نادر و کمیاب هستند.ارتفاع این جنگل ها از سطح دریا حدود 2000 متر می باشد و این درختان با ارتفاع زیاد و شاخ و برگ های پهن به سایه پسند مشهور هستند.

درختان راش در مناطق سرد رشد مناسبی نداشته و در محیط های گرم بهتر رشد می کنند و به دلیل ریشه کوتاه این درختان جنگل هایی با خاک کم عمق و آهکی برای درختان راش مناسب است.

درختان راش بسیار حساس هستند و در سرمای هوا امکان از بین رفتنشان وجود دارد و سرمای شدید زمستان به نهال این درخت آسیب وارد می شود و سرمای بهار نیز برگ هایش را از بین می برد و در تابستان نیز آسیب هایی به آن وارد می شود.عمر درختان راش 200 تا 250 سال می باشد و در جنگل های وسیع بین 60 تا 80 سال و در فضای باز بین 40 تا 50 سال به بار می نشیند.

چوب راش

چوب درخت راش یکی از پرمصرفترین چوب ها می باشد که در امور چوبی مانند ساخت منازل روستایی، ساخت درب و پنجره، میز و صندلی، مبل و … کاربرد دارد.نکته مهم این چوب زغال و هیزم معروف آن است.

بهترین زمان سفر

درختان راش در ارتفاع نسبتا بالایی قرار دارد و آب و هوای کوهستانی در آنجا وجود دارد، پس بهترین زمان برای بازدید از اواسط بهار تا اوایل زمستان است.

برای خرید بلیط هواپیما ساری به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید