دژ برازجان بوشهر

دژ برازجان در مرکز شهرستان دشتستان و در شهر برازجان و در جنوب ایران واقع شده است، دژ برازجان یا همان کاروانسرای مشیرالملک یکی از بناهای ارزشمند و استوار کشور می باشد که قدمت آن به دوره ی قاجار باز می گردد.این دژ باستانی 4 برج و 68 اتاق داردو یکی از جاهای دیدنی بوشهر است، برای آشنایی بیشتر با دژ برازجان بوشهر با تیک تریپ همراه باشید.

دژ برازجان

دژ-برازجان-بوشهر

کاروانسرای مشیرالملک برازجان یا دژ برازجان، کاروانسرایی از دوره ی قاجاریه است که در مرکز شهر برازجان و در مقابل میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد و مدت طولانی به عنوان زندان استفاده می شد.دژ برازجان توسط حاج محمد رحیم شیرازی ساخته شده است.حاج محمد رحیم شیرازی سازنده ی پل مشیر و کاروانسرای دالکی نیز بوده است و دژ برازجان را به روال معماری زندیه و به شیوه ای استادانه ساخته است.

در بازه زمانی که از این بنا به عنوان زندان استفاده می شد، مهندس مهدی بازرگان نیز از جمله افرادی بود که در این زندان به سر می برد، اما در سال 1377 با پیگیری های بسیار مدیریت میراث فرهنگی استان بوشهر این بنای ارزشمند را تخلیه کرده و مرمت های لازم را بر روی آن انجام داده و با توجه به همه ی ویژگی ها خاص این کاروانسرا آن را در سال 1362 به عنوان یک اثر ملی ارزشمند ثبت کرده اند.

برای خرید بلیط هواپیما (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و بلیط هواپیما خارجی می توانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

معماری دژ برازجان

دژ-برازجان-بوشهر

همانطور که گفتیم این بنا توسط حاج محمد رحیم شیرازی که خالق چندین اثر دیگری نیز بودند ساخته شد و در نهایت هنر و سلیقه سبکی از معماری زندیه در آن اجرا شده است و اقتباس گرفته از معماری زندیه می باشد.اما مصالح به کار رفته در این کاروانسرا یا دژ قدیمی و جذاب شامل سنگ و ساروج و تخته سنگ های بزرگ و کوچک در دیواره ها و کف بوده است.

4 برج با بلندی حدود 12 الی 13 متر به همراه 68 اتاق و مساحت کلی 7000 متر مربع و زیربنایی برابر 4200 کاروانسرای برازجان یا همان دژ برازجان را تشکیل می دهد.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید