غار علیصدر

غارعلیصدر در ارتفاعات ساری قیه و نزدیک روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ در استان همدان واقع شده است، غار علیصدر یکی از معدود غارهای آبی جهان و یکی از غارهای تالابی ایران می باشد.شهرت این غار به حدی بوده است که تا نام همدان می آید اولین تصویری که به ذهن می رسد غار علیصدر آن است، این غار زیبا بیست و سومین اثر طبیعی ملی می باشد.غار علیصدر یکی از جاهای دیدنی همدان است، برای آشنایی بیشتر با غار علیصدر همدان با تیک تریپ همراه باشید.

تاریخچه غار علیصدر

غار-علیصدر

زمین شناسان و باستان شناسان قدمت سنگ های غار علیصدر را به دوره ژوراسیک و دوره دوم زمین شناسی نسبت می دهند، مردم محلی و اطراف این منطقه از قدیم از وجود این غار خبر داشته اند و اینطور که گفته می شود حتی در دوره ی صفوی از آب این غار به وسیله کانال استفاده می کردند.در صد سال گذشته اهالی ده مازاد آب نهر سراب را به سمت غار هدایت می کردند و به همین دلیل سطح آب در قسمت شرقی بالا آمده بود بطوری که تا نزدیکی ورودی دهانه غار آب وجود داشت و امکان دسترسی را تا سال ها غیر ممکن کرده بود، تا اینکه در سال 1336 با وقوع زلزله فارسینج شکافی در کف غار ایجاد شد که آب نهر سراب قطع شد و 6 سال بعد سطح آب داخل غار به حد نرمال خود رسید و ورود به غار امکان پذیر گشت.

در سال 1342 گروهی 14 نفره کوهنورد حرفه ای برای کشف غار پا به درون آن گذاشتند، تا آن زمان دهانه ورودی غار حدود 50 سانتی متر بود و دسترسی سخت و طاقت فرسا فقط برای کوهنوردان حرفه ای ممکن بوده است تا اینکه در سال 1353 دهانه غار توسط آقای حاجیلو رئیس هیئت کوهنوردی استان همدان با کمک مردم محلی به اندازه عرض 5 متر و ارتفاع 3 متر باز شدو چندی بعد نیز مسیری بتن ریزی و مسیری خشک برای راه رفتن در نظر گرفتند و از سال 1355 تاکنون ورود برای عموم آزاد شده است.

غار علیصدر کجاست؟

غار-علیصدر

غار علیصدر در شهرستان کبودرآهنگ همدان قرار گرفته است و فاصله آن تا تهران 326 کیلومتر می باشد و تا خود همدان 59 کیلومتر فاصله دارد، برای رسیدن به این جاذبه طبیعی و زیبا از شهرستان کبودرآهنگ تا روستای علیصدر نیز حدود 50 کیلومتر راه در پیش دارید.

چرا علیصدر؟

غار-علیصدر

حدود صد سال قبل اهالی روستای علیصدر از این غار به عنوان مخزن و سد استفاده می کردند از سوی دیگر در روایات آمده است که چوپانی به اسم علی سد یا علی صد، سدی بر روی دریاچه آب غار می بندد و اسمش بر روی این سد می ماند و بعدها این اسم روی روستا هم گذاشته می شود.

قایقرانی غار علیصدر

غار-علیصدر

تفاوت اصلی غار علیصدر با دیگر غارهای دنیا در این است که استفاده از کانال های آبی درون غار به دلیل وسعت کانال ها به راحتی انجام می شود و می توان در این غار با قایق های معمولی از درون غار نیز بازدید کرد.ارتفاع آب در غار علیصدر در عمیق ترین نقطه به 14 متر می رسد و فضایی مناسب برای قایقرانی را فراهم کرده است.

بهترین زمان سفر به غار علیصدر

بهترین زمان سفر به غار علیصدر همدان در فصل های بهار و تابستان می باشد، در فصل زمستان نیز می توان به این غار سفر کرد اما فضای سرد داخل غار شاید تنها برای علاقمندان به این فصل زیبا و دوست داشتنی بنظر برسد.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید