پل ساسانی

پل قدیم دزفول یا همان پل ساسانی یکی از مهمترین جاهای دیدنی خوزستان می باشد و بیش از 17 قرن قدمت دارد، این پل یکی از قدیمی ترین پل های محکم در دنیا می باشد.پل ساسانی دو منطقه شرقی و غربی دزفول را به هم وصل می کند و راه ارتباطی بین جندی شاپور و بین النهرین بوده، برای آشنایی بیشتر با پل ساسانی دزفول در ادامه با تیک تریپ همراه باشید.

پل قدیم دزفول

پل-قدیم-دزفول

پل ساسانی دزفول یکی از قدیمی ترین پل های دنیاست که قدمت آن به 1700 سال قبل باز می گردد و به دستور شاپور اول پس از جنگ و پیروزی به دست اسیران رومی ساخته شده است، استحکام این پل طوری بوده است که تا سال 1390 به عنوان پلی برای رفت و آمد استفاده می شد اما از اون سال به بعد کاربری اصلی این پل جذب گردشگران برای تماشا و پیاده روی بر روی این جاذبه های تاریخی شده است.

این پل دارای 14 دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می کند، این پل از سنگ ساروج و آهک ساخته شده است و در سه دوره مختلف دیلمی، صفویان و پهلوی بازسازی شده است اما پای پل و شالوده اصلی آن مربوط به دوره ساسانی می باشد.طول پل قدیمی دزفول حدود 370 متر می باشد و در مرکز دزفول واقع شده و بعنوان نقطه ی پیوندی میان شرق و غرب شناخته شده است.

برای خرید بلیط هواپیما اهواز (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل، میتوانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

معماری پل ساسانی دزفول

پل دزفول خوزستان در طی این همه سال بارها و بارها بازسازی شده است و در سال 1310 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و در یک بازه ی زمانی تصویر این پل بر روی پول ملی نیز چاپ شده است، در ساختمان این پل آثاری از معماری دوره ی ساسانی و صفوی مشاهده می شود که در دوران پهلوی دهانه های میانی آن خراب شده و از دو دهانه بتنی استفاده شده است و در هر دوره اندکی بازسازی شده است اما پایه ی اصلی پل همان شالوده دوران ساسانی می باشد.
پل دزفول یکی از پل ها و آثار ارزشمند تاریخی در کشور است که علاقمندانه بسیاری را به سوی خود جلب کرده است و از جاذبه هایی می باشد که به مردم برای ایرانگردی پیشنهاد می شود.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید