استرالیا 

استرالیا کشوری در نیم کره ی جنوبی در میان آبی آب های اقیانوس آرام ، سرمای اقیانوس منجمد جنوبی ، پهناوری اقیانوس هند و چندین و چند دریای دیگر بدون هیچ مرز خشکی قرار گرفته است. در ادامه با راهنمای سفر به استرالیا با تیک تریپ همراه باشید.

کوچکترین قاره ی جهان،قاره ی اقیانوسیه است و مهمترین سرزمین آن استرالیا می باشد که قدمت آن به قدیمی ترین خشکی زمین میرسد.تنوع گیاهی و جانوری زیاد،تاریخ غنی و طبیعت زیبا و بکر این کشور باعث جذب گردشگران و محققان فراوانی شده است.

زبان رسمی استرالیا،انگلیسی با گویش استرالیایی است و جمعیت پنجمین قاره وسیع جهان 014 751 22 نفر می باشد 70 درصد مسیحی بیش از 15 درصد پیرو دیگر ادیان و کمتر از 2 درصد اسلام و بدائیست ها هستند.استرالیا کشوری توسعه یافته با وسعت 7686850 کیلومتر مربع به پایختی شهر کانبرا (خانه فرماندار و مجلس) ، ،دومین کشور پهناور که عضو مجموعه اتحادیه کشورهای همسود شناخته شده است.

جاذبه‌های گردشگری استرالیا

استرالیا یکی از بهترین مقاصد برای گردشگری است . جاذبه های طبیعی و بکر ، طبیعت زیبا و چشم نواز آن هر ببیننده ایی را برای تجربه سفر ترغیب کرده . در ابتدا از خانه اپرای سیدنی دیدن کنید که معماری منحصربفردش حیرت انگیز است سپس به پل بندرگاه رفته و تجربه قدم زدن روی این پل و تماشای اپرا هاوس را داشته باشید،در کوهستان آبی با جنگل ها و صخره های ماسه ای سنگی وقت بگذرانید ،به ملبورن سفر کنید و از موسیقی زنده و باغ گیاه شناسی و زندان قدیمی آن دیدن کنید. بازدید از صخره زیبای آیرز  را هم از دست ندهید.

1-پارک ملی کاکادو 

نگینی بر منطقه استرالیا با وسعت 20 هزار کیلومتر مربع ، دارای 6 ناهمواری بزرگ ( لندفورم ) و 4 رودخانه مجزا با تنوع بسیار در گونه گیاهی و جانوری است و در نهایت همه این  زیبایی ها به آبشار جیم جیم ختم می شود.

2-ضراب خانه سلطنتی

ضراب خانه سلطنتی که در سال 1965 افتتاح شده امروزه موزه سکه شده است و بازدید کنندگان میتونند مراحل ضرب سکه را تماشا کنند و در صورت علاقه خودشان هم انجام دهند.

3-موزه ملی 

موزه ملی استرالیا در سال 2001 افتتاح شده. معماری این بنا مانند روبان های گره خورده ایی است که نمادی از تاریخ مهاجران و بومیانی این کشور بوده است. قلب اسب معروف مسابقه استرالیا، فارلپ در این موزه نگهداری می شود.در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به عنوان بهترین مرکز گردشگری استرالیا انتخاب شد.

4-گالری ملی 

گالری ملی استرالیا در سال 1967 تاسیس شده و آثار هنری متعددی در آن به نمایش گزاشته می شود .

5-گالری سامورایی 

تاریخ و فرهنگ سامورایی در این گالری به نمایش در آمده است.

6-پل بندرگاه سیدنی

نماد اصلی و از شریانهای مهم ارتباطی شهر سیدنی در استرالیاست. این پل که بر روی بندرگاه سیدنی احداث شده، مرکز شهر سیدنی رو با مناطق شمالی این شهر مرتبط می کنه. پل بندری سیدنی همراه با اپرا هاوس که در دیگر سوی بندرگاه سیدنی واقع شده، دو نماد اصلی شهر سیدنی رو تشکیل دادن و قطب گردشگری این شهر محسوب می شن. پل سیدنی از شاهکارهای مهندسی و معماری جهانه و با ۴۹ متر عرض، پنجمین پل قوسی جهان به حساب میاد.

7-ساحل باندی

یکی از محبوب ترین ساحل ها در استرالیا که در 7 کیلومتری شرق سیدنی قرار گرفته است.

8-خانه اپرای سیدنی

یکی از خاص ترین بناهای سمبلیک جهانه، که در شهر سیدنی است .این سالن بزرگترین ساختمان مدرن در دنیا به حساب میاد.

9-منطقه راکس

منطقه راکس در واقع یه محله با خیابونای طویل و عریض تو شهر سیدنی هستش که بافت تاریخی خودش رو کاملا حفظ کرده و با قدم زدن در اون ساختمونای زیبای تاریخی این شهر رو می شه تماشا کرد.

10-بندرگاه دارلینگ

بندرگاه دارلینگ در سیدنی استرالیا ، یکی از چشم نواز ترین بندرگاه های دنیاست که سالیانه توریست ها و شهروندان زیادی برای گذراندن ایامی لذت بخش به اون جا سفر می کنند.

11-موزه هنر نیو ساوس ویلز

این موزه مهم ترین گالری عمومی در سیدنی و چهارمین موزه بزرگ استرالیاست.

12- زندان قدیمی ملبورن

این زندان تاریخی افسانه ای به خوبی حفظ شده و امروزه موقعیتی فراهم کرده تا با واقعیت خشن استرالیا بیشنر آشنا شویم.

13-صخره ی آیرز

این صخره شناخته شده ترین منظره ی طبیعی در سراسر استرالیاست که نزد قوم آنانگو، ساکنان بومی منطقه، تقدس خاصی دارد. یک صخره ی ماسه ای عظیم که در حاشیه ی جنوبی منطقه ی شمالی نزدیک به شهر آلیس بوجود آمده است و یکی از برجسته ترین مناظر پارک ملی اولورو را تشکیل می دهد.

14-کوهستان آبی

کوهستان آبی جزو زیباترین و قدیمی ترین کوهستان هاست با بیشتر از 1 میلیون هکتار از جنگل ها،صخره های ماسه سنگی، درهها، آبشار ها که حتما از آن دیدن کنید.

برای خرید بلیط هواپیما (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل، میتوانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

شهر ها و ایالات مهم استرالیا

1-ایالت استرالیای غربی 

استرالیای غربی بزرگ‌ترین ایالت استرالیا (از لحاظ وسعت) است که یک سوم غربی این کشور رااشغال می‌کند و با ایالات “استرالیا جنوبی” و “سرزمین شمالی مرز دارد.در نماد این ایالت و نشان خانوادگی در نواحی آن، شکل قوی سیاه به تصویر کشیده شده است.خاک‌های شنی اطراف پرث از جلوه‌های مشهور این ایالت است.

2-ایالت استرالیای جنوبی 

استرالیای جنوبی یکی از ایالتهای کشور استرالیا که در جنوب این کشور قرار دارد .مرکز استرالیای جنوبی شهر آدلاید است.پنجمین ایالت پر جمعیت استرالیا محسوب می‌شود.اقتصاد استرالیای جنوبی بیشتر بر پایه کشاورزی است و گوشت، گندم، پشم و شراب فراورده‌های عمده این ایالت هستند.

3-ایالت ویکتوریا

ویکتوریا ایالتی است واقع در جنوب شرق کشور استرالیا. مرکز ایالت ویکتوریا شهر ملبورن است.ملبورن به‌عنوان مرکز فرهنگی-هنری و ورزشی کشور و نیز قطب علمی، صنعتی و بازرگانی استرالیا به حساب می‌آید.از سرزمینهای کوچک استرالیا به حساب می‌آید و دومین ایالت پر جمعیت استرالیا به حساب است.مرکز ویکتوریا، شهر بزرگ ملبورن است که دومین شهر استرالیا به حساب می‌آید.

4-ایالت کوئینزلند

این ایالت در شمال شرقي این کشور قرار دارد .ایالتی وسیع است که پایتخت کوئینزلند شهر بریزبین است و در جنوب شرقی این ایالت قرار گرفته است.کوئینزلند بعد ازاسترالیای غربی دومین ایالت بزرگ استرالیا به شمار می‌آید.

5-ایالت نیو سات ولز

این ایالت معروفترین و از پر جمعیت ترین ایالات استرالیا است.مرکز این ایالت شهر سیدنی است که بزرگترین شهر استرالیا است.این ایالت در جنوب شرق این کشور واقع شده .

6-شهر آدلاید

شهر آدلاید در جنوب کشور استرالیا واقع شده است و پرجمعیت ترین شهر ایالت استرالیای جنوبی نیز می باشد. ایالت استرالیای جنوبی تقریبا با تمامی ایالت های کشور استرالیا مرز مشترک دارد و تنها ایالتی که با آن مرز ندارد ایالت تاسمانی است.

7-شهر سیدنی

سیدنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت ویلز جنوبی نو یا نیو ساوت ولز است.این شهر که در جنوب شرقی استرالیا واقع شده، اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگرد در بدو ورود به استرالیا در آن پا می‌گذارند.

8-شهر ملبورن

ملبورن با حدود ۴ میلیون نفر جمعیت، پایتخت ایالت ویکتوریا، اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهمترین شهر فرهنگی این کشور است . ملبورن به لحاظ جمعیت دومین شهر کشور پهناور استرالیا است .امروزه این شهر به عنوان قطب مهم آموزش عالی و تحقیقات، هنر و فرهنگ و مد، ورزش و تفریح و جهانگردی و نیز فعالیتهای تجاری و صنعتی استرالیا شناخته می‌شود.

9-شهر پرت

مرکز ایالت استرالیای غربی در کشور استرالیا است. جمعیت ۱،۶۵۰،۰۰۰ نفری پرت، این شهر را به بزرگترین شهر استرالیای غربی تبدیل کرده‌است. همچنین این شهر چهارمین شهر بزرگ استرالیا نیز محسوب می‌شود.

10-شهر داروین

بندر داروین مرکز ایالت سرزمین شمالی در کشور استرالیاست.داروین در کناره خلیج بیگل و دریای تیمور بنا شده و ۱۶۶۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت داروین در سال ۲۰۰۵ برابر ۱۱۱۳۰۰ نفر برآورد شده‌است. این شهر از نظر نظامی اهمیت دارد و پایگاههای نظامی زیادی در آن هست.

11-شهر هوبارت

هوبارت پایتخت و پرجمعیت ترین شهر ایالت جزیره ای تاسمانیا است.هوبارت پس از سیدنی قدیمیترین شهر به عنوان پایتخت در استرالیاست.هوبارت قلب مالی و اداری تاسمانیا است، همچنین بندر اصلی در استرالیا به شمار می رود.

12-شهر بریزبین

بریزبین پایتخت ایالت کوینیزلند و محبوب ترین شهر این ایالت است. به علاوه بریزبین سومین شهر محبوب استرالیا بعد از سیدنی و ملبورن نیز هست.این شهر در جنوب شرقی ایالت کویینزلند واقع شده و حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد. رودخانه بزرگ بریزبین از شهر می گذرد.

13-شهر کانبـِرا

کانبرا پایتخت کشور استرالیا است. جمعیتی بیش از ۳۲۵ هزار تن دارد و بزرگ‌ترین شهر غیر بندری استرالیا به شمار می‌آید. در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال شرقی ملبورن واقع است. این شهر به عنوان شهری که کاملاً با نقشه قبلی ساخته شده‌است با دیگر شهرهای استرالیا تفاوت دارد.

1-قوانین اخلاقی مانند خشونت خانگی و یا خانوادگی

خشونت به معنای خشونت های رفتاری در خانه و رفتارهای ناروائی اطلاق میشود که ممکن است ریشه در کودکی افراد داشته باشد خوشبختانه کشور استرالیا دارای قوانینی بر ای حمایت از افرادی که کورد خشونت قرار گرفته اند و قوانین چلوگیری از خشونت میباشد.

2-حقوق کودکان در استرالیا

کشور استرالیا دارای تعهداتی قوی برای حفظ حقوق بشر میباشد مخصوصا برای کودکان میباشد به عنوانت مثال کودکان در استرالیا در برابر ازارهای جنسی ، کتک و حتی بد رفتاری های ااحساسی و همچنین خشونت در خانه و مدرسه و کوچه خیابان محافظت قانونی میشوند.

3- جلوگیری از ازدواج در سنین کودکی در کشور استرالیا

کودکان زیر ۱۶ سال در کشور استرالیا اجازه ازدواج را ندارند و افراد در بازه سنی ۱۶ تا ۱۸ سال تنها با کسب اجازه و رضایت نامه از والدین خود و همچنین اجازه از مقام قضایی کشور استرالیا اجازه میتوانند ازدواج کنند.

4-رانندگی در کشور استرالیا

برای رانندگی در کشور استرالیا مانند اکثر کشورها فرد باید گواهی نامه داشته باشد ، افراد در کشور استرالیا با هر خودرویی که رانندگی میکنند آن خودرو باید توسط دولت ثبت شده باشند . و مانند اکثر کشورها سرپیچی از قوانین رانندگی میتواند منجر به جریمه های سنگین شود و قوانین مخصوصا در مورد رانندگی با سرعت بالا توسط فردی که مشروبات الکلی استفاده کرده بسیار سنگین میباشد .کودکان تا سن هفت سالگی بایستی از کمربند یا صندلی مخصوص استفاده کنند و از سن ۶ماه تا سن ۴ سالگی کودکان باید در عقب بنشینند و صورتشان رو به عقب باشد.

تاریخ استرالیا

استرالیای بومیان

شواهد باستان‌شناسانه نشان می‌دهد، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانال‌هایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس در سراسر استرالیا پراکنده شدند و بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا زیسته‌اند.

سیاحان و کاشفان اولیه

نخستین بار هلندیها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیزه کیپ یورک در شمال کوئینزلند رسیدند و در دهه‌های بعد، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند. آبل تاسمانفرمانده دریانوردان هلندی این سرزمین را هلند نو نامید. هلندیها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی‌ماند.

استعمار

در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد. کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ ژوئیه ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا، خود به فرمانداری آن برگزیده شد.بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند. به همین دلیل بیشتر مسافران اولیه، به اجبار به منطقه ولز جنوبی جدید آمدند. اما ساکنان دیگر ایالتها اغلب به اختیار خود به سرزمین جدید مهاجرت کردند.

از استقلال تا فدراسیون

در سال ۱۹۰۰ میلادی، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد. استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا درآمد. استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند.از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷ که کانبرا ساخته شد، فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد می‌کرد.

جنگ جهانی اول

استرالیا در جنگ جهانی اول به عنوان حامی بریتانیا جنگید و «ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند» یا به اختصار آنزاک در نبرد گالیپولی در ترکیه امروزی شرکت کرد. در مجموع بیش از شصت هزار استرالیایی در خلال جنگ جهانی اول کشته شدند.

جنگ جهانی دوم

در دوران جنگ جهانی دوم کوتاه زمانی پس از حمله آلمان به لهستان، استرالیا در تاریخ سوم سپتامبر ۱۹۳۹ میلادی به آلمان اعلام جنگ کرد. در زمان پایان جنگ حدود یک میلیون استرالیایی در نیروهای نظامی در جنگ شرکت جسته بودند که از میان آنها ۳۹٬۶۵۱ نفر جان باختند.در طی جنگ جهانی دوم برای اولین بار در طول تاریخ استعمار انگلستان، استرالیا مورد حمله قرار گرفت و مناطقی از شمال و شرق این کشور توسط ژاپنی‌ها بمباران شد و نیروهای آمریکایی در این کشور پیاده شدند. اما استرالیا از صدمات این جنگ به کنار ماند.

ظهور استرالیای مدرن

در میانه‌های دهه شصت میلادی موج نویی از ملی‌گرایی در استرالیا ظهور کرد. ائتلاف ملی استرالیا فعالیتهای خود را جهت حفظ منابع طبیعی، میراث فرهنگی و تاریخی شروع کرد و در پی این جنبش بود که سریال‌ها برنامه‌های تلویزیونی استرالیا ظهور پیدا کرد. نخست وزیر لیبرال جان گُرتُن که خود را از پاشنه تا به سر استرالیایی می‌خواند به صورت جدی از فعالیت‌های هنری استرالیایی حمایت کرد. خانه اپرای سیدنی که یکی از متمایزترین بناهای قرن بیستم از لحاظ هنر معماری بشمار می‌رود که در شهر ساحلی سیدنی در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۳ رسماً توسط ملکه الیزابت دوم گشایش یافت. پاتریک وایت به عنوان اولین استرالیایی در سال ۱۹۷۳ جایزه نوبل ادبیات شد.

حفظ قیمومیت پادشاهی

طی قانونی در سال ۱۹۸۶ استرالیا به طور رسمی دخالت پادشاهی متحده را در امور سیاسی و نظامی این کشور خاتمه داد، استرالیایی‌ها در ۶ نوامبر ۱۹۹۹ با رأی اکثریت (۸۲٪ آرا) رأی به تحت قیمومیت ملکه بودن دادند و همچنان این ملکهٔ انگلیس است که «فرماندار کل» را تعین می‌کند.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید