کرمان

کرمان یکی از کلان شهر های ایران و در مرکزیت استان کرمان که پهناورترین استان ایران محسوب میشود در گذشته کرمان را به نام های بوتیا ، کرمانیا ، کارمانا و گواشیر یاد شده ، کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران است . این شهر حادثه تلخی را توسط آقا محمد خان قاجار تجربه کرده که پس از فتح کرمان کل مردم شهر را کور کرد. در ادامه با معرفی و راهنمای سفر به کرمان با تیک تریپ همراه باشید.

که طبق سرشماری 1395 جمعیت آن بالغ بر 634.132 نفر بوده است.کرمان در حال حاضر به عنوان پیلوت دولت الکترونیکی انتخاب شده که در برنامه‌های توسعه کشور باید به شهری الکترونیکی تبدیل شود.

کبوترخانه جان‌ها از او معمور گشت        پس چرا این زیره را من سوی کرمان می‌برم

کرمان دارای آب و هوای نسبتا خنک و معتدل به دلیل ارتفاع زیاد آن از سطح دریا است که همین امر باعث اعتدال نسبی هوای شهر کرمان در تابستان شده‌ است و میزان بارش در طول سال 122.7 میلی متر و همچنین بیشترین میزان باراش برف در شهر کرمان مربوط به سال 1351 که با 4 روز بارش برف در این شهر که ارتفاع به 70 سانتی متر رسید .

کرمان با ارتفاع 1755 متر از سطح دریا و احاطه شدن آن توسط کوه های اطراف شب های زمستانی بسیار سرد را دارد . کوه های چوپار ، پلور ، جفتان در جنوب شرقی کرمان در تمام طول سال برف داردکرمان در عرض جغرافیایی 30.29 و طول جغرافیایی 57.06 قرارگرفته است .

پیش از اسلام

کرمان در گذشته نام‌های دیگری چون بوتیا، کرمانیا، کارمانا و گواشیر داشته‌است. نام کرمان را در کتیبه‌های داریوش می‌توان دید.
قلعه دختر و قلعه اردشیر از آثار دوران ساسانی در شرق شهر کنونی کرمان ، که هنوز خرابه‌های آنها پا برجاست ، نوید این است که لااقل در زمان اردشیر بابکان در همین محل، شهری آباد وجود داشته‌است. حدود ۲۲۰ پس از میلاد ، به هنگام فتح کرمان به دست اردشیر این محل گواشیر نام داشته و مرکز ولایت کرمان بوده ‌است.


در روایات اساطیری آمده ‌است که کیخسرو کرمان و مکران را به رستم بخشید همچنین نشانی‌هایی از فرمانروایی بهمن بر این خطه می‌دهند آنگاه روایت تاریخی این سرزمین آغاز می‌شود و اینکه در زمان هخامنشیان کوروش آن را تبعید گاه نبونید (پادشاه بابِل) قرار داد سپس سخن از حکومت اشکانیان را شکست داد و فرزند خود را که او هم اردشیر نام داشت به حکومت کرمان قرار داد.


در متن کتیبه‌ای که از شاپور اول ساسانی – در اطراف کعبه زرتشت در نقش رستم فارس بدست آمده‌است ، شاپور دربارهٔ قلمرو خود چنین می‌نویسد: منم خداوندگار مزداپرست شاپور شاهنشاه ایرانیان وغیر ایرانیان ولایات امپراتوری ایران اینها هستند: پارس، پارت، خوزستان، میشان، آشور، آذیان، عربستان، آذرآبادگان (آذربایجان)، ارمینیا (ارمنستان)، سسیگان، کرمان و سیستان.

پس از اسلام

کرمان همواره مورد هجوم اعراب قرار گرفت. در زمان حکومت خلفای عباسی کرمان به شورش‌های مکرر دست زد ولی هیچ‌یک به سامان نرسید ، در سال ۲۵۳ هجری قمری به تصرف یعقوب لیث ، مؤسس سلسه صفاریان درآمد. پس از آن این سرزمین در زیر سلطه حکومت‌های قدرتمند زمان مانند سامانیان، دیلمیان، آل بویه و سلاجقه قرار گرفت.


در عصرغزنویان فرمانروایان خونریز و هوسران آرامش را از مردم گرفتند. تنها در عهد سلجوقیان، حکومت ملک قاورد و فرزندانش بود که کرمان روی رفاه و آسایش دید و آثاری چون مسجد ملک پدید آمد. پس از حکومت ۱۵۰ ساله سلاجقه باز با حمله مغول بلای غز بر کرمان نازل شد. براق حاجب از سرداران قراختائیان، کرمان را به تصرف درآورد. از اعقاب وی ترکان خاتون بر کرمان فرمانروایی یافت که در آبادانی شهر کوشید و دخترش پادشاه خاتون نیز حاکمی فاضل و حامی دانشمندان بود. این سلسله از ۶۱۹ تا ۷۰۳ ه‍.ق در کرمان سلطنت کردند.


در سال ۷۱۴ هجری قمری امیر مبارزالدین محمد مؤسس سلسله آل مظفر، کرمان را تصرف کرد.
تیموریان از سال ۷۹۶ تا ۸۳۴ بر کرمان فایق آمدند. سپس تنی چند از طایفه قراقویونلو در کرمان به قدرت رسیدند.


سلاطین صفوی از ۹۱۵ ه‍.ق کرمان را به متصرفات خود افزودند در ۱۰۰۵ ه‍.ق گنجعلیخان از سوی شاه عباس صفوی به حکومت کرمان رسید که بر اثر تدبیر و تداوم حکومت او، شهر چندی روی آسایش و آرامش دید و زمانه برای ترقی و آبادانی مناسب شد. در روزگار افول قدرت صفویان، افاغنه کرمان را به جزای شهامت و مقاومت در برابر آنان به خاک و خون کشیدند و نادرشاه افشار هم هنگامی به کرمان رسید که بر اثر کشتن رضاقلی میرزا (پسرش) به جنون آدمکشی مبتلا شده بود. او دستور گردن زدن مردم بی‌گناه را صادر کرد و یکی از بزرگترین قتل‌عامهای معروف تاریخ کرمان را به راه انداخت. نادرشاه افشار و عمال او هنگام تسخیر آن در سال ۱۱۶۰ ه‍.ق ضمن غارت و چپاول اموال مردم بسیاری مردان آن را سربریده و از کله آنان مناره‌هایی ساختند. محله پامنار که هنوز هم به همین نام خوانده می‌شود یادگار آن فاجعه و تجدید کننده خاطرات تلخ آن جنایت تاسف‌انگیز می‌باشد.


کرمان به دلیل حمایت از آخرین بازمانده زندیه (لطفعلی خان زند) گرفتار خشم آقامحمدخان قاجار شد که به روایت تاریخ، هفت من (به روایتی هفتاد هزار جفت) چشم از مردم درآورد. جانشینان او تلاش کردند تا با اعزام حاکمانی مدیر و مدبر همچون محمداسماعیل خان نوری «وکیل الملک» و ابراهیم خان ظهیرالدوله به باز سازی شهر کرمان و دلجویی مردم بپردازند و با برپایی آثاری چون مجموعه ابراهیم خان گذشته‌ها را به فراموشی بسپارند

مردم کرمان به زبان فارسی و با لهجه کرمانی تکلم میکنند. کرمان بخاط مهاجرات اقوام مختلف از جمله ترک ، لر، لک ، بلوچ در طول تاریخ تنوع زیادی را در لهجه و گویش محلی ایجاد کرده است.


همناطور که گفته شده اقوام مختلف به کرمان مهاجرت کردند اما اکثریت مردم شهر کرمان همچون سایر مناطق مرکزی ایران از اقوام آریایی و فارس را تشکیل میدهند و در این بین در طول تاریخ اقوام و عشایر ترک آسیا میانه و حتی مغول به مناطقی از کرمانم کوچ داده شده اند و در این بین عشایر لر و لک و طوائفی از قوم بلوچ نیز مهاجرت کرده اند .

سوغات کرمان

سوغات کرمان بسیار متنوع است ؛ از انواع شیرینی‌ها و نان‌های محلی گرفته تا محصولات کشاورزی و طبیعی ، صنایع دستی که برخی از آنها بصورت لیت میتوان نام برد .
زیره، پسته، گردو، عطر و عرقیات بافت و بردسیر، گردوی بافت و نواحی سردسیر، گلاب بردسیر، خرما و مرکبات در نواحی گرمسیر، حنا، داروهای گیاهی، شیرینی‌های خاصی مثلکلمپه، کماج سهن، حلوا، خرما، حاجی بادام و حاج پسته و مسقطی سیرجان و قاووت یا قوتو

صنایع دستی

کرمان یکی از خاستگاه‌های هنر در ایران و حتی جهان است. قالی کرمان، پته دوزی، مسگری و سایر هنرها کرمان را به یک گنجینه هنری در ایران تبدیل کرده‌است.

کرمان به دلیل موقعیت خاص تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی خود همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران مطرح بوده و همه ساله میزبان تعداد فراوانی از گردشگران داخلی و خارجی می‌باشد

جاذبه‌های تاریخی

گنبد جبلیه
مجموعه گنجعلیخان
باغ شازده
مسجد جامع مظفری
مسجد جامع ملک
آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی
بازار کرمان
آتشکده زرتشتیان
حصار شهر قدیم کرمان
شیوشگان
یخدان مؤیدی
یخدان زریسف
یخدان جو مویدی
ارگ راین
ارگ بم
قلعه دختر
قلعه اردشیرمجموعه وکیل
تخت درگاه قلی بیگ
آرامگاه خواجه اتابک
آرامگاه مشتاق علیشاه
باغ موزه هرندی
خانه امینیان
خانه غفاری
دوره قاجار
خانه پرداختی

جاذبه‌های طبیعی

کویر لوت شهداد
کوه هزارخ
باغ نظر
باغ بیرم آباد
باغ نشاط
باغ آقا
باغ فتح‌آباد
باغ سرآسیاب
باغ مشیز
باغ گلشن
باغ دیلمقانی
باغ لله

موزه‌ها

موزه هنرهای معاصر صنعتی
باغ موزه هرندی
موزه زرتشتیان
باغ موزه دفاع مقدس
موزهٔ ذوالفقار
موزهٔ مطبوعات
موزهٔ سکه
موزهٔ مردم‌شناسی
موزهٔ شاه نعمت‌الله ولی
موزهٔ سنگ
موزهٔ شهید باهنر
موزهٔ ساعت
موزه روحانیت
موزه پزشکی
موزه فرش
موزه بزرگ شهر
موزه آکواریوم و تاریخ طبیعی و تاکسیدرمی کرمان

مراکز تفریحی

آسیاب بادی کرمان
پردیسان جنگلی قائم
پیست اسکی سیرچ
تله کابین کرمان و بام کرمان
فرودگاه تفریحی کرمان
پیست کارتینگ
پیست موتور کراس
پارک جنگلی شهید باهنر
شهربازی بزرگ کرمان
باغ وحش کرمان
بوستان شهید مطهری
بوستان شورا (پارامونت)
بوستان مادر
شهربازی سرپوشیده پارک مادر
بوستان ریاضیات

برای مطالعه بیشتر جاهای دیدنی کرمان بروی لینک کلیک کنید.

برای خرید بلیط هواپیما (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل کرمان ، می توانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل، می توانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید