قشم

قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز است ، به مساحت 1491کیلومتر مربع که به جزیره عجایب هفتگانه شهرت دارد . قشم بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیاست که این جزیره سال ها در تصرف پرتغالی ها بوده ، قشم دارای دره های مرموز و نقش فسیل ، طاق ها و دهلیزهای که آبادی آن از هزاران سال پیش صحبت می کند . این جزیره در دوره ساسانیان ابرکاوان نام داشته ، قشم در سرشماری 1395 جمعیتی بالغ بر 148.993 نفر در دل خود جای داده که یکی از مراکز مهم توریستی در ایران محسوب میشود.در ادامه با معرفی و راهنمای سفر به قشم با تیک تریپ همراه باشید.

آب و هوای قشم گرم و مرطوب است و زطوبت نسبی هوا در قشم بالاست که فشار هوا بین 1015 تا 1018میلی بار جیوه است و در تابستان به دلیل گرمای زیاد فشار هوا به کمتر از 1000 ملی بار می رسد . اختلاف دما در فصل های این جزیره زیاد که شهریور گرمترین 46 درجه سانتیگراد و دی و بهمن سردترین ماه با 16 درجه سانتیگراد هستند
قشم از نظر جغرافیایی از شمال به بندرعباس ، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندرلنگه، از شمال‌شرقی به جزیرهٔ هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب‌غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و بوموسی محدود می‌گردد.

در دوران ساسانیان جزیره قشم به نام ابرکاوان بوده که واژه کاوان در زبان پارسی به معنای (از تبار کاوه ) است . در سال 643-44 میلادی فرماندار عرب بحرین و عمان ، عثمان بن ابولعاصی ثقفی سپاهی را برای تسخیر این جزیره ارسال کرد . مرزبان کرمان در آنجا استحکاماتی را به همراه نیرویی کم نهاده بود که در پی درگیری با اعراب به قتل رسید . آنگاه اعراب تهاجمات خود را به سوی جنوب ایران پیش بردند.


این جزیره در اوایل دوره اسلامی دارای شهر و روستا های بسیار با کشتزار های پربار ، درختان خرما و دیگر درختان …. بوده که در مجموع از رونق و شکوفایی برخوردار بود که از دید دیگر میتوان گفت مرکز فعال دریانوردی – تجاری هم بوده است . در پایان عصر اموی این مکان پناهگاه خارجیان تبدیل شد که در عصر یاقوت حموی در 1229 میلادی ابرکاوان شکوه و آوزه گذشته خود را از دست داده بود .

مردم قشم مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب ایران به فارسی تکلم میکنند ولی با گویش بندری که برای همه مردم و مسافرانی که به این جزیره مسافرت میکنند کاملا قابل درک و فهم است . لهجه مردم محلی و مردم قشم در شهر و روستا ها تقریبا یکی است ولی باید گفت زبان محلی قشمی آمیخته از زبان های عربی ، پارسی ،بندری ، هندی و انگلیسی است.
قشم در سرشماری سال 1395 جمعیت 148.993 نفر بود که از این تعداد ۶۶٬۸۰۱ نفر در نقاط شهری و ۸۲٬۱۶۰ نفر هم در نقاط روستایی سکونت دارند.

سوغات قشم

خرما , کیک هلر نان , تموشی و نان‌های محلی , صنایع دستی دریایی , گلیم و رودوزی های سنتی , صنایع دستی حصیری و  ادویه‌جات

قشم تنوع جاذبه های طبیعی و گردشگری زیادی را دارد ، به طوری‌ که می توان گفت ‌ بیشتر گردشگرایی که به این جزیره سفر می‌کنند ،‌ نمی‌توانند از تمام این جاذبه ها دیدن کنند . ما چند تا از بهترین و مهم‌ترین جاذبه های کیش رو به شما بصورت لیست معرفی می کنیم‌

قلعه و غارهای تاریخی خربس ، دره ستاره ها ، تنگه چاه کوه ، غار نمکدان ، چاه های لافت ، آب انبار بی بی، قلعه پرتقالی ها ، درخت لور یا همون انجیرمعابد ، سافاری قشم بزرگترین پیست سافاری کشور ، ژئوپارک قشم , جنگل های حرا , سد و روستای گوران ، دره تندیس‌ها, جزایر ناز و هنگام, روستای تاریخی کوشه قشم, قلعه نادری لافت (قلعه نادرشاهی) , بام قشم , سد پی پشت,سد دم قشم,تپه کولغان,مسجد توران شاه,آب انبار خربر, اسکله جنگل حرای سهیلی و …

برای مطالعه بیشتر جاهای دیدنی قشم بروی لینک کلیک کنید.

برای خرید بلیط هواپیما قشم (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل قشم، می توانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید