قشم

قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز است ، به مساحت 1491کیلومتر مربع که به جزیره عجایب هفتگانه شهرت دارد . قشم بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیاست که این جزیره سال ها در تصرف پرتغالی ها بوده ، قشم دارای دره های مرموز و نقش فسیل ، طاق ها و دهلیزهای که آبادی آن از هزاران سال پیش صحبت می کند . این جزیره در دوره ساسانیان ابرکاوان نام داشته ، قشم در سرشماری 1395 جمعیتی بالغ بر 148.993 نفر در دل خود جای داده که یکی از مراکز مهم توریستی در ایران محسوب میشود.

آب و هوای قشم گرم و مرطوب است و زطوبت نسبی هوا در قشم بالاست که فشار هوا بین 1015 تا 1018میلی بار جیوه است و در تابستان به دلیل گرمای زیاد فشار هوا به کمتر از 1000 ملی بار می رسد . اختلاف دما در فصل های این جزیره زیاد که شهریور گرمترین 46 درجه سانتیگراد و دی و بهمن سردترین ماه با 16 درجه سانتیگراد هستند
قشم از نظر جغرافیایی از شمال به بندرعباس ، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندرلنگه، از شمال‌شرقی به جزیرهٔ هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب‌غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و بوموسی محدود می‌گردد.

در دوران ساسانیان جزیره قشم به نام ابرکاوان بوده که واژه کاوان در زبان پارسی به معنای (از تبار کاوه ) است . در سال 643-44 میلادی فرماندار عرب بحرین و عمان ، عثمان بن ابولعاصی ثقفی سپاهی را برای تسخیر این جزیره ارسال کرد . مرزبان کرمان در آنجا استحکاماتی را به همراه نیرویی کم نهاده بود که در پی درگیری با اعراب به قتل رسید . آنگاه اعراب تهاجمات خود را به سوی جنوب ایران پیش بردند.
این جزیره در اوایل دوره اسلامی دارای شهر و روستا های بسیار با کشتزار های پربار ، درختان خرما و دیگر درختان …. بوده که در مجموع از رونق و شکوفایی برخوردار بود که از دید دیگر میتوان گفت مرکز فعال دریانوردی – تجاری هم بوده است . در پایان عصر اموی این مکان پناهگاه خارجیان تبدیل شد که در عصر یاقوت حموی در 1229 میلادی ابرکاوان شکوه و آوزه گذشته خود را از دست داده بود .

مردم قشم مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب ایران به فارسی تکلم میکنند ولی با گویش بندری که برای همه مردم و مسافرانی که به این جزیره مسافرت میکنند کاملا قابل درک و فهم است . لهجه مردم محلی و مردم قشم در شهر و روستا ها تقریبا یکی است ولی باید گفت زبان محلی قشمی آمیخته از زبان های عربی ، پارسی ،بندری ، هندی و انگلیسی است.
قشم در سرشماری سال 1395 جمعیت 148.993 نفر بود که از این تعداد ۶۶٬۸۰۱ نفر در نقاط شهری و ۸۲٬۱۶۰ نفر هم در نقاط روستایی سکونت دارند.

سوغات قشم

خرما , کیک هلر نان , تموشی و نان‌های محلی , صنایع دستی دریایی , گلیم و رودوزی های سنتی , صنایع دستی حصیری و  ادویه‌جات

قشم تنوع جاذبه های طبیعی و گردشگری زیادی را دارد ، به طوری‌ که می توان گفت ‌ بیشتر گردشگرایی که به این جزیره سفر می‌کنند ،‌ نمی‌توانند از تمام این جاذبه ها دیدن کنند . ما چند تا از بهترین و مهم‌ترین جاذبه های کیش رو به شما بصورت لیست معرفی می کنیم‌

قلعه و غارهای تاریخی خربس ، دره ستاره ها ، تنگه چاه کوه ، غار نمکدان ، چاه های لافت ، آب انبار بی بی، قلعه پرتقالی ها ، درخت لور یا همون انجیرمعابد ، سافاری قشم بزرگترین پیست سافاری کشور ، ژئوپارک قشم , جنگل های حرا , سد و روستای گوران ، دره تندیس‌ها, جزایر ناز و هنگام, روستای تاریخی کوشه قشم, قلعه نادری لافت (قلعه نادرشاهی) , بام قشم , سد پی پشت,سد دم قشم,تپه کولغان,مسجد توران شاه,آب انبار خربر, اسکله جنگل حرای سهیلی و …

برای مطالعه بیشتر جاهای دیدنی قشم بروی لینک کلیک کنید.

برای خرید بلیط هواپیما قشم (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل قشم، می توانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

بلیط هواپیما
توسط تریپ
منبعمجله گردشگری
مطلب قبلییزد Yazd
مطلب بعدیکرمان Kerman
مجله گردشگری تیک تریپ بانک جامع اطلاعات گردشگری , ایرانگردی , جهانگردی , طبیعت گردی , راهنمای سفر و اطلاعات جامع درباره ایرلاین ها , اطلاعات سفر,هتل ها, فرودگاه ها و بلیط هواپیما لحظه آخری میباشد. تیک تریپ سامانه خرید بلیط هواپیما (بلیط چارتر و بلیط سیستمی ) و رزرو هتل در سراسر جهان می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید