تونس

تونس شمالی ترین کشور در قاره ی افریقا  است که در حاشیه دریای مدیترانه قرار گرفته و سواحلی زیبا و چشم نواز دارد. تونس از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی محدود شده است و در جنوب دریای مدیترانه قرار دارد. در ادامه با راهنمای سفر به تونس با تیک تریپ همراه باشید.

پایتخت تونس ، شهر تونس می باشد و بالغ بر 10 میلیون نفر جمعیت دارد که به زبان عربی صحبت می کنند و مذهب بیشتر آنان اسلام است و با واحد پولی دینار توسی تجارت می کنند. کشاورزی ، معادن و منابع طبیعی در اقتصاد تونس بسیار تاثیر دارد . از نظر آب و هوایی تونس کشوری با آب و هوای گرم و خشک است که 40 درصد آن را صحرای بزرگ آفریقا پوشانده است و تنها بخش کوچکی از آن سرسبز و خوش آب و هوا است، بخش درونی بیابان های سنگلاخی و بخش جنوبی نیز شنزار ها است اما قسمت های شمالی آن نسبتا حاصلخیز و پوشیده از جنگل است .بلندترین نقطه این کشور کوه شعبانی با ارتفاع 1544 متر است . 

تاریخ این کشور گرمسیر به هشت هزار سال پیش از میلاد باز می گردد از این جهت بناها و اماکن تاریخی دیدنی و جذابی دارد که حائز اهمیت می باشد و باعث جذب گردشگرانی که برای سفر به آفریقا آمده اند شده است . ساختار شهری ، شهر تونس به گونه ایی است که هسته ی اولیه شکل گیری مسجد زیتونیه می باشد و بازار اصلی شهر به نام سراجین به صورت خطی حرکت کرده و تا هسته مرکزی شهر ( زیتونیه ) می رسد. با توجه به موقعیت استراتژیکی تونس ، این کشور در طول تاریخ در معرض رفت و آمد تمدن ها و فرهنگ های مختلف قرارگرفته که ضرر بسیاری به تونس و مردم عربی زده است. با تیک تریپ همراه باشید

جاذبه های گردشگری تونس

تونس از کشورهای دیدنی و ارزان قاره آفریقا شناخته شده و گردشگران بسیاری را جذب خود می کند.این کشور ترکیبی جذاب و شگفت انگیزی از بازار های دیدنی و پرجنب و جوش شرقی ،محله های قدیمی قرون وسطی و مدرن است.ابتدا به بخش مرکزی و تاریخی شهر به نام مدینه سربزنید که همان مسجد زیتونه است.بعد از بازدید مرکز شهر نوبت به بازارهای شهر تونس ، با حال و هوای سنتی و کالاهای متنوع و صنایع دستی بسیار زیبا میرسد.بعد از تماشای راسته بازار حتما از ویرانه های کارتاژ دیدن کنید این شهر بخاطر داشتن نقش مهم در تاریخ و معماری منحصر به فردش بسیار مورد توجه گردشگران قرار میگیرد. در آخر حتما در طبیعت زیبا و هموار این کشور رکاب بزنید و از دشت های چشم نواز لذت ببرید.

1. کلیسای سنت لوئیس تونس

یکی از جاذبه های شهر تونس کلیسای سنت لوئیس می باشد که در 17 کیلومتری تونس و در تپه های کارتاژ و بر روی تپه ای قدیمی بنام بیرسا ساخته شده است و مراسم ها و ایام بسیار خاصی به علت وسعت کم این کلیسا در آن برگزار  می شود.

2-مسجد زیتونیه تونس

مسجد زیتونیه یکی از معروفترین مساجد شهر تونس می باشد که هسته مرکزی شهر را تشکیل می دهد و به دلیل وجود درخت زیتون بزرگی که در آنجا وجود داشته این مسجد را به نام مسجد زیتونیه نام گذاری کرده اند و امروزه به یکی از محل های تدریس علوم دینی مبدل گردیده است.

3-خیابان حبیب بورقیبه تونس

یکی از مجلل ترین و شیک ترین خیابانهای شهر تونس می باشد که مردم تونس برای تفریح و خرید به این خیابان می روند در این خیابان می توانید برندهای معروف را پیدا کنید.

4-موزه باردو تونس

موزه باردو تونس دومین موزه باستان شناسی قاره آفریقا بعد از موزه مصر می باشد که برای معماری داخلی آن از انواع موزائیک که همانند موزه لوور پاریس ست استفاده شده است و به یکی از جاذبه های گردشگری تونس تبدیل شده است.

5-موزه نابل تونس

یکی از مهمترین موزه های شهر تونس ،موزه نابل می باشد که در این موزه آثاری همچون هنر موزائیک و سفالگری در تونس به نمایش گذاشته شده است.

6-Bulla Regia

در این محل شما می توانید منازل رومی به همراه حمام های رومی را تماشا کنید. در بولا رگیا میتوانید افتخارات معماری دوره تاریخی رومی آفریقایی را ببینید که شاهد ظهور تمدن جدید در این منطقه از قاره آفریقا بوده است.

7-مدینه

بخش کهن شهر تونس شامل ساختمان ها و آثار تاریخی گران بها و ارزشمندی است که از دوران اسلامی و عثمانی برجای مانده.این منطقه در مرکز شهر تونس و در میان موج جدیدی از مدرنیته احاطه شده است و همانند نگینی در قلب تونس می درخشد.

8-Dar Ben Abdallah

منزلی که به یک موزه مردم شناسی تبدیل شده یکی از ارزشمندترین نمونه های تاریخی در قرن 17 میلادی در تونس است.

برای خرید بلیط هواپیما (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل، میتوانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

شهرهای مهم تونس

1-شهر دوگا تونس

شهر دوگا مربوط به دوره تاریخی روم می باشد که آثار باقی مانده لیبی _پونیکی در آن نهفته است این شهر نمایانگر نحوه زندگی مردم در زمان اشغال تونس توسط رومیها بوده و شامل تئاتر رومی حمام آثار معماری معابد ساختمانها کاخها و سایر آثار به جای مانده از آن دوره است که به عنوان یکی از مفاخر معماری تاریخی تونس محسوب می شود.

2-شهر زغوان

زغوان شهری تاریخی و زیباست که در 40 کیلومتری جنوب شهر تونس (پایتخت ) قرار گرفته است . در این شهر یک کوه سرسبز و بسیار مرتفع وجود دارد که اسم شهر را از روی این کوه زیبا و سرسبز گرفته اند و روی این کوه قلعه ایی باستانی با شهرتی جهانی و چشم اندازی زیبا به سواحل اطراف وجود دارد.

3-شهر کارتاژ

طبق افسانه های نقل شده این شهر حدود 813 سال پیش از میلاد بنا شده و در ابتدا بندر کوچکی برای توقف بوده که در بین مردم شناخته شده و پس از آن به یکی از دیدنی ترین شهرهای مدیترانه ایی تبدیل گشت.این شهر چندین قرن پیش ویران شده اما به دلیل نقش مهم در تاریخ و همچنین معماری منحصر به فردش همچنان مورد توجه گردشگران در دنیا است.

4-دهکده ی سیدی بوسعید 

دهکده ایی کوچک با خانه هایی به رنگ آبی و سفید و خیابان هایی آرام و درختان بی شمار مرکبات ، در نزدیکی شهر تونس قرار دارد و مقصد بسیار مناسبی برای بازدید است.این دهکده از تعداد زیادی فروشگاه عرضه کننده سوغات و رستوران کوچک تشکیل شده است.

قوانین تونس

1-ممنوعات وادراتی شامل واحد پول رایج ، اسلحه گرم ، مواد منفجره ، مواد مخدر ، کالاهای جعلی ، لباس های استفاده شده ( بجز استفاده شخصی ) و … هر چیزی که برای سلامتی ، امنیت عمومی یا امنیت دولتی خطرناک در نظر گرفته می شود ممنوع می باشد.

2-ممنوعات صادراتی شامل واحد پول رایج ، آثار باستانی ، آثار هنری ، اسلحه گرم ، مواد منفجره ، مواد مخدر ، کالاهای جعلی ، گونه های در معرض خطر و هر چیزی که برای اخلاقیات ، سلامتی ، سلامت عمومی یا امنیت دولتی خطرناک در نظر گرفته می شود . 

3-مسافران می توانند واحد پول خارجی را در بانک ها ، صرافی های ارزی و در اداره های پست تبدیل کنند . هزینه تبدیل در همه جای این کشور ثابت بوده و به یاد داشته باشید که وجود پاسپورت همیشه همراهتان الزامی است چرا که هنگام تبدیل پول نیاز می شود.

4-ورود با حیوانات اهلی ، سگ ها و گربه ها باید برای بیماری هاری 30 روز قبل از سفر واکسیناسیون شوند و یک دامپزشک دارای صلاحیت در کشور خودتان باید گواهی دامپزشکی تونسی را کامل کند در آخر این گواهی به عنوان پاسپورت برای حیوان اهلیتان است.

5-قبل از اینکه به تونس سفر کنید برای ورود به کشور تونس ، یک پاسپورت معتبر با مدت زمان اقامت برای همه ملیت ها الزامی است.

6-در این کشور تشویق به خشونت و نیز حکم به تکفیر جرم تلقی می گردد.

7- نیروهای ارتش و پلیس را ملزم می کنند نسبت به احزاب سیاسی بی طرف باشند.

تاریخ کشور تونس

اولین مردمانی که وارد سرزمین تونس شدند مردمانی از سوی شرق ( کاپسی ها ) بودند که حدود هشت هزار سال پیش کوچ کردند و به تونس آمدند .کشفیاتی که باستان شناسان از شهر قفصه ( کاپسای باستان ) پیدا کردند نشان می دهد که آنها تا هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح در جنوب تونس زیسته  اند.

کارتاژ،جنگ های پونیک ، وندال ها و بیزانسی ها 

فنیقی ها که مردمانی دریانورد و بازرگان بودند در سال 1101 قبل از میلاد ، از شهر تایر که همان لبنان امروزی است به سمت حاشیه های تونس کوچ کردند و دولت خود را در شهر کاتاژ در سال 814 قبل از میلاد بنیان نهادند.

در بین سده ی هفتم و ششم قبل از میلاد سرزمین فنیقیه توسط آشوریان فتح شد و به دنبال آن کارتاژ استقلال سیاسی پیدا کرد . با تمام شدن سده ی ششم قبل از میلاد ، کارتاژ به امپراتوری قدرتمندی تبدیل شد که حاشیه های شمال آفریقا از تریپولی و در غرب لیبی تا اقیانوس اطلس ، جزایر سیسیل ، کورسیکا ، ساردنی ، مالت و جزایر بالئارس را زیر فرمان داشت اما بربرهای شمال آفریقا هیچ وقت زیر فرمان کارتاژ نرفتند و گاهی با ایشان وارد جنگ می شدند . بربرها در سال 202 قبل از میلاد پادشاهی نومیدیا را بنیان نهادند و تنها در جنگ های بین کارتاژ و روم بود که به نفع کارتاژ ها جنگیدند.اما کارتاژ ها در سه دوره جنگ که به جنگ های کارتاژ یا پونیک نامیده شدند به تدریج از روم شکست خوردند و رومیان پس از پیروزی ، کارتاژ را ویران کردند و این سرزمین با قدمت کهن را به همراه کشور نومیدیا در شمال آفریقا به امپراتوری خود افزودند و بعد از مدتی به یکی از کانون های آغازین مسیحیت تبدیل کردند.

اما در سال439 میلادی وندال های ژرمن دروازه های کارتاژ را گشودند و امپراتوری روم را برانداز کردند و فرمانروایی وندال ها تا سال 533 میلادی ادامه داشت تا وقتی که از ارتش بیزانس این سرزمین را فتح نمود.

دوره اسلامی

در سده ی هفتم اعراب مسلمان حملات خود را به تونس آغاز کردند و به فرماندهی عقبه بن نافع بخش هایی از سرزمین تونس را تصرف و شهر قبروان را ساختند اما حسان بن نعمان تونس را به طور کامل فتح کرد و در سده ی نهم میلادی اغنبیون از سوی خلفای عباسی به حکومت تونس رسیدند.

در سده ی دوازدهم میلادی جزیره ی جربه و بخشی از سواحل تونس به همراه جزایر مالت به دست نورمن ها افتاد بعد از نورمن ها حفصیون آمدند که تا سده ی شانزدهم میلادی حکومتشان ادامه داشت.

در سال 1529 ترکان عثمانی به سرکردگی بارباروس خیرالدین پاشا شهر تونس را فتح کردند اما حفصیون در سال 1535 با حمایت اسپانیا باز دوباره روی کار آمدند، پس از 39 سال کشمکش میان ترکان عثمانی و اسپانیایی ها در سال 1573 عثمانی ها پیروز شدند و تونس را بار دیگر فتح کردند.

تاریخ معاصر

در سدهٔ نوزدهم فرانسه و بریتانیا، شروع به دخالت در امور این کشور کردند. فرانسه برابر پیمان باردو که در سال ۱۸۸۱ میلادی بسته شد، تونس را مستعمرهٔ خود نمود. با آغاز جنگ جهانی دوم، ارتش آلمان برای تقویت پایگاه متحدین در شمال آفریقا، در تونس نیرو پیاده کرد. در سال ۱۹۴۳ نیروهای ارتش آلمان از تونس عقب‌نشینی کردند و تونس به کنترل متفقین درآمد. کشور تونس طی پیمان پاریس که در سال ۱۹۵۶ میلادی امضاء شد، استقلال خود را به دست آورد.

تونس در ۱۹۵۶ از فرانسه استقلال پیدا کرد و حبیب بورقیبه اولین رئیس‌جمهور و حاکم مطلقه این کشور بود که بدنبال یک دوره اعتراضات محدود و خیابانی مردم پس از ۳۱ سال استبداد و حکومت با مشت آهنین، در سال ۱۹۸۷ به دست زین‌العابدین بن علی، افسر عالیرتبه پلیس، سرنگون شد. بن علی نیز پس از ۲۳ سال دیکتاتوری و خودکامگی و اختناق در شرایطی مشابه، در نیمه ژانویه ۲۰۱۱ (۲۴ دی ۱۳۸۹) سرنگون شد و به عربستان سعودی گریخت. نام این اعتراضات خیابانی مردم به انقلاب گل یاسمن شهرت یافت.

برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید