شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران به مرکزیت استان فارس است که جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۱٬۷۱۲٬۷۴۵ بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر شیراز به ۱٬۸۶۹٬۰۰۱ تن می‌رسد.

شیراز در ارتفاع 1486 متری از سطح دریا و در منطقه کوهستانی زاگرس واقع که آب و هوای متعدلی را دارا است . شیراز از غرب به کوه های دراک و از شمال به کوه های بمو,سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی قرار می گیرد.

مردم شیراز به زبان فارسی و با لهجه شیرازی صحبت می کنند ، شیراز به شهر شعر، شراب، باغ و گل و بلبل شهرت دارد , زادگاه شاعران بزرگی مثل سعدی و حافظه و …. است شیراز با وجود اینکه باغ در فرهنگ ایرانیان جایگاه بالای درا است و همچنین شیراز نیز با داشتن باغ های بسیار زیبا از قدیم مشهور بوده است . شیراز از دوران باستان باغ‌های انگور فراوانی داشته و همین باعث شهرت جهانی شراب شیراز در دنیا شده‌ است. باغ های شیراز از قدمت تاریخی برخوردار بوده که حایز اهیمت و به عنوان مراکز گردشگری به شمار میروند که میتوان به باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما اشاره کرد.

بهترین فصل سفر به شیراز

بهترین زمان سفر به شیراز فصل بهار، به خصوص اردیبهشت ماهه، چون علاوه بر این که در این ماه از شلوغی نوروز خبری نیست، شکوفه های بهارنارنج هم باز شده اند و گل های رز و محمدی و نرگس و بابونه، جشنواره گل ها رو در این شهر به راه انداختن و شما می تونین علاوه بر تماشای جاذبه های دیدنی شیراز، از عطر گل ها هم سرمست شین.

خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش خداوندا نگه‌دار از زوالش
به شیراز آی و فیض روح قدسی بجوی از مردم صاحب کمالش
نسیم باد مصلی و آب رکن‌آباد غریب را وطن خویش می‌برند از یاد
نمی‌دهند اجازت مرا به سیر و سفر نسیم باد مصلی و آب رکن‌آباد
اگرچه زنده‌رود آب حیات است ولی شیراز ما از اصفهان به
حافظ

آب و هوای شیراز

میانگین دما در تیرماه ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد، در دی‌ماه ، ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فروردین‌ماه ۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد و در مهرماه ۲۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌باشد و میانگین سالانهٔ دما ۱۸ درجهٔ سانتی‌گراد است . میزان بارندگی سالیانهٔ شهر شیراز ۳۳۷٫۸ میلی‌متر می‌باشد.

جغرافیا

شیراز به طول ۴۰ کیلومتر و عرضی متفاوت بین ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع به شکل مستطیل و از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی ایران و در بخش مرکزی فارس قرار دارد در منطقه کوهستانی زاگرس واقع که آب و هوای متعدلی را دارا است . شیراز از غرب به کوه های دراک و از شمال به کوه های بمو,سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی قرار می گیرد .
مختصات جغرافیایی شیراز عبارتست از ۲۹ درجه و ۳۶ دقیقه شمالی و ۵۲ درجه و ۳۲ دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۸۰ تا ۱۶۷۰ متر در نقاط مختلف شهر متغیر است. رودخانهٔ خشک شیراز رودخانهٔ فصلی است که پس از عبور از شهر شیراز به سمت جنوب شرقی حوضهٔ خود متمایل شده و به دریاچه مهارلو می‌ریزد.

تاریخ شیراز

آثاربه جامانده شیراز ازدوران پیش ازاسلام وبعد از آن مربوط می گردد . براساس الواح گلی کشف شده درتخت جمشید نام شیراز با واژه های تی رازی ایش و شی رازی ایش (,ish-si-ra-Ti ,is-si-Shir ,ish-si-is-ra-Ti ish-si-is-ra-Shi ) ذکرشده است. شیراز بسترمناسبی جهت توسعه تمدن های آریایی و پارسی بوده و شهرهایی همچون پاسارگارد و استخر درآن بنیان نهاده شده است.
وجود آثارقدیمی مربوط به نقوش برجسته در برم دلک ،تحت ابونصر مربوط به دوره هخامنشی و قلعه فهندژ در تنگ سعدی مربوط به دوره قبل ازاسلام نشان دهنده وجود مجتمع زیستی به نام شیراز در محل فعلی آن می باشد. شیراز نام بلوک و ناحیه بزرگی بوده که چند شهر و آبادی را در بر می گرفته و به همین دلیل تاسیس شهری به نام شیراز در پیش از اسلام درآثار مورخین قبل از اسلام دیده نمی شود.

برخی از مورخین معتقدند که شهر فعلی شیراز در قرن اول هجری به دست محمد بن یوسف بنا شده است.
سرآغاز آبادانی و گسترش شهر شیراز مربوط به دوره آل بویه است. دراین دوره بناهای باشکوهی از جمله کتابخانه ای بزرگ در شیراز و باروی شهر ساخته شد. شیراز در عصر صفوی به دومین شهر آباد و پرجمعیت تبدیل گردیدو در کانون توجه حاکمان صفوی قرار گرفت. دراین دوره گسترش شهر در امتداد محورهای متقاطع انجام گرفت و شکل شهر به صورت بیضی وار درآمد. دراین دوره عوامل مهم گسترش شهر شیراز براساس اقتصاد و امنیت می باشد.

دردوره کریم خان زند شهر شیراز به عنوان پایتخت انتخاب گردید. بنای ارگ ، بازار، حمام و بناهای چندی به همراه کف سازی معابردراین دوره به انجام رسید. شیراز در دوره کریم خان زند به اوج عظمت و رونق اقتصادی رسید.شیراز در عهد زندیه دارای حصار بلند و خندقی عمیق گردید. شهر از طریق 6 دروازه با خارج ارتباط یافت و به 11 محله تقسیم گردید

زبان و فرهنگ مردم شیراز

مردم شیراز زبان فارسی را با لهجه شیرازی صحبت می‌کنند. تحقیقات در مورد وضع حاضر لهجه شیرازی نشان می‌دهد که در میان شیرازیان میزان آشنایی با این لهجه در سنین بالاتر بیشتر می‌باشد . ظهور دو شاعر بزرگ فارسی نو، حافظ و سعدی، باعث تأثیرپذیری تمام جنبه‌های زندگی مردم شیراز از عصر مغول به پس از آثار این شاعران شد. بگونه‌ای که باعث افول گویش پیشین مردمان این شهر و حکمفرما شدن فارسی نو در این شهر شد

شیراز به شهر شعر ادب ، باغ و گل و بلبل شهرت دارد , زادگاه شاعران بزرگی مثل سعدی و حافظه و …. است شیراز با وجود اینکه باغ در فرهنگ ایرانیان جایگاه بالای درا است و همچنین شیراز نیز با داشتن باغ های بسیار زیبا از قدیم مشهور بوده است . باغ های شیراز از قدمت تاریخی برخوردار بوده که حایز اهیمت و به عنوان مراکز گردشگری به شمار میروند که میتوان به باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما اشاره کرد.

سوغات خوراکی

شیرازرا میتوان به شهر عرقیات نام برد . در شهر شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی تهیه می‌شود. از مهم‌ترین این عرقیات می‌توان به عرق بیدمشک، نسترن و عرقیات دو آتشه شیراز اشاره کرد.
آبلیمو و آبغوره شیراز نیز از دیگر تولیدات مهم شیراز محسوب میشود . باغات مرکبات به ویژه لیمو در شیراز باعث شده که آبلیموی شیراز چه از لحاظ گستردگی تولید و چه از لحاظ طعم و مزه در ایران در رتبهٔ اول قرار گیرد
( یوخه، نوعی شیرینی سنتی است, مسقطی, کلوچه شیرازی, بادام سوخته, حلوا‌ی کاسه‌ای )

صنایع دستی

شیراز یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران در زمینه‌ی تولید صنایع دستی است .
(خاتم کاری, سفال‌گری, معرق کاری, ظروف و اشیای نقره, منبت کاری, قلم‌زنی, مینا کاری, شیشه گری, زیرانداز نمدی, گلیم، جاجیم و قالی, گیوه, ظروف و اشیای سرامیکی)

جاهای دیدنی شیراز

شیراز را میتوان شهر بهارنارنج و باغ های دلگشا نام برد . شهری که پر از مسجد و خانه های قدیمی است که نمی توان بدون دیدن‌ شان شیراز را ترک کرد. حافظیه و سعدیه و همه شهر به آلبوم عکسی دیدنی می‌ماند.

شکوه و زیبایی جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شیراز  را می‌توان به آتشکدهٔ صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه سعدی، ارگ کریم‌خانی، باغ جهان‌نما، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل‌تن، باغ دلگشا، باغ عفیف‌آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت‌تن، خانه صالحی، چاه مرتاض علی، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر، مسجد نصیرالملک، قصر ابونصر، قلعهٔ کک‌ها، مدرسهٔ آقاباباخان، مدرسهٔ خان، موزهٔ پارس، موزهٔ هفت‌تنان، نقش برجسته بهرام در برم دلک اشاره کرد.

از جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز می‌توان به آبشار کوهمره سرخی، برم‌دلک، پارک قلعه‌بندر، پارک ملی بمو، باغ پرندگان شیراز، پیربناب، چشمهٔ جوشک، چشمهٔ خارگان، چشمهٔ ریچی، دریاچهٔ دشت ارژن، دریاچهٔ مهارلو، رکن‌آباد، رودخانهٔ قره‌آغاج، روستای قلات، کوه سبزپوشان، گردشگاه آتشکده، گردشگاه چاه‌مسکی، گردشگاه چشمه سلمانی و گردشگاه هفت‌برم نام برد.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده و در برنامه‌ریزی سفر به شما کمک کرده باشد.

برای خرید بلیط هواپیما شیراز (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) و رزرو هتل های شیراز ، می توانید به سامانه جستجو تیک تریپ مراجعه کنید.

در سفر به شیراز ما برای اقامت تان هتل بزرگ شیراز ، هتل آریوبرزن شیراز و هتل نیایش شیراز پیشنهاد می کنیم با بهترین قیمت و امکانات را در این هتل ها تجربه و سفری خاطره انگیز داشته باشید. برای رزرو هتل با شماره 88768620 – 021 تماس بگیرید.

آب و هوای شیراز

shiraz
clear sky
29 ° C
29 °
29 °
11%
3.1kmh
0%
س
35 °
چ
35 °
پ
35 °
ج
35 °
ش
35 °
برای رزرو هتل های 5،4،3 ستاره و... همچنین هتل بزرگ شیراز ، هتل سنتی نیایش شیراز ، هتل ارگ جدید یزد ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد ، هتل آریوبرزن شیراز و سایر هتل ها با شماره  88768620 -021 تماس بگیرید.
بلیط هواپیما

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید